1
Inspiratsiooniks 😍

Madeira reis - parimad matkarajad ja kasulikud nipid

Madeira on kaunis Portugali saar Atlandi ookeanis, mida aastaringselt rohelise ja õitsva looduse tõttu kutsutakse ka igavese kevade saareks. Madeira on tänu oma kliimale ja arvukatele matkaradadele populaarne sihtkoht nii rahulikuks kui ka aktiivseks puhkuseks, meelitades ligi aktiivse puhkuse harrastajaid üle terve maailma. Nii otsustasin maikuus puhkuse veeta Madeiral - tutvustan saare kaunimaid matkaradu ja kasulikke näpunäiteid matkajatele.

- AirGuru kaasasutaja Janis Možeiko

Miks on Madeiral matkamine populaarne?

See Portugali saar on väga populaarne sihtkoht aktiivseks puhkuseks. Saarele on iseloomulikud mägised alad - seal on palju kive, metsi ja koskesid. Miks tasub Madeiral matkata?

🌿 Kliima on matkamiseks soodne. Saarel on mõnusalt soe kliima, näiteks maikuu pühade ajal oli päeval  mere ääres kuni 22 kraadi ning mägedes 14-18 kraadi sooja. See temperatuur on ideaalne pikkadeks jalutuskäikudeks.

🌿 Matkamise infrastruktuur on Madeiral väga hästi arenenud. Rentisin puhkuseks auto, aga paljud hotellid pakuvad ka transporti erinevatele matkaradadele.

 🌿 Madeiralt leiad hämmastava iluga loodusmaastikud. Saar on kuulus oma suurejooneliste maastike poolest – siin matkates näed Instagrammitavaid loodusnurki, seega võid kindel olla, et ees ootavad mitmed suurejoonelised kaadrid!

 🌿 Enamik matkaradasid asuvad mägedes, kuid radade raskusaste on erinev. Iga matkaja saab siin valida endale sobiva marsruudi alates kergetest jalutuskäikudest kuni väljakutseid pakkuvate mägiradadeni.

 🌿 Saar on varustatud kuulsate "levada" niisutuskanalitega, mis kulgevad läbi kaunite loodusmaastike ja võimaldavad jõuda saare raskesti ligipääsetavatesse kohtadesse.

Levada 25 Fontes või PR6 on Madeira üks ilusamaid matkaradasid

Esimeseks matkarajaks, mille avastamiseks valisin, oli 25 Fontes. See on üks ilusamaid ja populaarsemaid matkamarsruute kogu saarel. Paljud turistid matkavad seda marsruuti, eriti hommikuti, kuid see matkarada ei ole kuigi pikk (läbimiseks kulub vastavalt matkajale 3-5 tundi), seega saab matkata erinevatel kellaaegadel. Järgnevalt paar mõtet selle matkaraja kohta: 

Asukoht

Rada asub Rabaçali piirkonnas, saare lääneosas. Marsruut koosneb kitsastest radadest ja sildadest. Avaneb kaunis loodusvaade ja päikesevalgust on üldiselt vähe, kuna suurem osa rajast kulgeb metsas. Saare pealinnast Funchalist jõuab selle rajani autoga 40 minutiga.

Madeira niisutuskanalid

Marsruut asub ühes Madeira kuulsas levadas (niisutuskanalites), pakkudes ainulaadseid maastikke ja tutvumisvõimalust saare veejaotussüsteemiga.

Imeline vaade raja lõpus

Kui peate vastu raja lõpuni, siis saate imetleda imelist vaadet. Teekonna lõpus näete vapustava iluga juga, kus saab ujuda või lihtsalt puhata. Raja lõpus keerasime otsa ringi ja läksime tagasi.

Ponta de São Lourenço (PR8) – suurepärased vaated ookeanile

Teine marsruut, mille Madeiral puhkuse ajal läbisin, oli Vereda da Ponta de São Lourenço (PR8). Selle matkaraja raskusaste on keskmine ning kogu raja läbimiseks läheb aega umbes 5-6 tundi. Selle matkaraja teeb imeliseks kaunid vaated. Kõik, mida pead selle raja kohta teadma:

🌿 Matkamise ajal avanevad suurepärased vaated Atlandi ookeanile, ümbritsevatele kaljudele ja kaugetele saartele. Selgetel päevadel on näha naabersaari. Kuna päikesesoojus on tugev, on tõsiste põletuste vältimiseks kindlasti vaja kasutada päikesekaitsekreemi.

🌿 Matkarada on keskmise raskusastmega. Rada on üsna ühtlane, esineb mitmeid tõuse ja raskemaid kohti, aga need on ületatavad.

🌿 Matkama minnes oleks hea kaasas kanda sularaha, sest seda läheb vaja radadel tualeti kasutamiseks.

🌿 Matkates saad imetleda mitmekesist taimestikku. See piirkond on koduks ainulaadsetele taimeliikidele, millest paljud on Madeiral endeemilised.

🌿 Raja lõpus on puhkeala ja Casa do Sardinha kohvik, kus saab enne tagasi matkamist puhata ja ennast turgutada kohvi või kerge snäkiga.

Vereda do Areeiro (PR1) – Madeira kõrgeimad tipud

Puhkus Madeiral jäi enim meelde just selle matkaraja tõttu ning sellepärast soovitan seda kõikidele matkasõpradele. Asusin sellele matkale varahommikul – väljusin hotellist kell 5 hommikul. Kui kohale jõudsin, siis oli mu üllatus suur -  Vereda do Areeiro rada olid tulnud avastama paljud matkajad ja juba varahommikul! Tegemikst on ühe kõige populaarsema matkarajaga, mida soovib läbida suur hulk inimesi. Marsruudi pikkus on 14 km (7 km üks ots) ning vaated matka ajal on hingematvad! Järgnevalt paar mõtet matkaraja kohta:

🌿 Rada algab 1,8km kõrguselt, mistõttu tekib koheselt hapnikupuudus ning selle tõttu on matkates vaja sagedamini puhata. Marsruudi algus asub võrratus paigas, kus on vaateplatvorm ja saab imetleda päikesetõusu ja ümbritsevaid vaateid. Üks unustamatuid vaateid sellel matkarajal on taevatrepp (Pico Ruivo), mida lihtsalt peab oma enda silmaga kogema, et aru saada kui võimas see on.

🌿 Marsruut on väga mitmekesine - alguses kõndisime trepist üles, siis läbi pikkade tunnelite. Soovitan taskulampi kaasas kanda, eriti hea oleks kaasa võtta pealamp.

🌿 Pärast kerget raja algust tõusime tippu, kus algasid katsumused. Tõus tippu oli 400 m ja ilmselt kõige raskem oli järsust trepist üles ronimine. Peatuda ja puhata tuli rohkem kui korra, kuid 100 meetrit enne tippu on puhkeala ja kohvik, kust saab osta snäkke, vett ning tualetti kasutada.

🌿 Pärast tippu jõudmist läksime tagasi. Kuigi tuleb sama teed minna, avanevad kogu aeg erinevad vaated, nii et igav ei hakka. Kui on pilvine ilm, siis pilved jäävad sinust allapoole, kuna viibid nii kõrgel ja tekib tunne, et kõnnid justkui pilvede peal.

Muud kasulikud nõuanded ja teave Madeira reisiks: 

✔️ Ma kasutan matkamiseks erinevaid nutirakendusi nagu: Alltrails, Komoot, Wikiloc. Nendes rakendustes saate planeerida matkamarsruute, kasutada neid navigeerimiseks ja avastada uusi marsruute maailma erinevates riikides.

✔️ Lend Madeirale kestis 5 tundi. Soovitan osta lisa jalaruumi, söögid lennukis, sest reis on pikk. 

✔️ Majutusin 5* hotellis SAVOY PALACE. Ainult parimad arvustused selle hotelli kohta! Suurepärane teenindus, maitsvad ja mitmekesised toidud, õhtusöögid a'la carte restoranides, lõõgastumine basseinides – kõik on olemas, mida vajad kvaliteetseks puhkuseks! 

✔️ Madeira pealinn on Funchal. Tegemist on kauni linnaga, kus on mitmeid restorane, kohvikuid, kunstigaleriisid ja muid vaatamisväärsusi. Soovitan ka pealinnas ära käia, aga ühest päevast piisab. Funchalis saab valmistuda ka matkamiseks – seal on matkajate seas populaarne kauplus Decathlon.

✔️ Auto rentisin Bookingu kodulehelt, nädala hind oli 200 eurot. Madeira nõuab mägise maastiku tõttu kindlasti mõningast sõidukogemust, kuid teed on üldjuhul heas korras.

Nüüd on Sinu kord avastada Madeira matkarajad! 

Unistuste puhkus Madeiral ootab Sind! Haara üks meie soodsatest pakkumistest, jälgi meie reisinippe ning saadki varsti juba ise Madeira kauneid matkaradu avastada! Kas mõtled endiselt, milline pakkumine Sulle kõige paremini sobida võiks? Võta julgelt meie AirGuru meeskonnaga ühendust ning koos leiame parima lahenduse!

Ühendust saad meiega võtta:

☎️ Telefoni teel: +372 6231 384

📧 E-posti teel: tere@airguru.ee

Ole meie parimate reisipakkumistega kursis ja jälgi meid ka FACEBOOKis ja INSTAGRAMis