1
Inspiratsiooniks 😍

Malta reisijuht: mida peaksite enne reisi teadma?

Miks on Malta reisijate jaoks nii põnev?

Malta on väike Vahemereäärne riik, kus kohtuvad Euroopa ja Aafrika kultuurid. Vähesed teavad, et Maltal on mitte üks, vaid kolm asustatud saart. Ja kuigi need kolm koos katavad väiksema ala kui Vilnius, on seal midagi igale maitsele: alates laiast valikust randadest ja selgest veest kuni ajalooliste linnade ja asulateni, mis pärinevad Itaalia, Araabia ja Briti vallutuste pikkadest perioodidest. Kuna elustiil ja kultuur meenutab nende lähimaid naabreid romantilises Sitsiilias ning päike paistab saartel kuni 300 päeva aastas, on puhkus Maltal kindlasti lõõgastav ja paneb unustama kõik mured. Ja kõige parem on see, et riigi väiksus võimaldab teil kõike oma igasse puhkusepäeva kombineerida - alustage päeva rannas, külastage mõnda hingematvat loodus- või ajaloolist vaatamisväärsust ja lõpetage õhtu ööelu täis linnades!

ÜLDINE TEAVE REISIJATELE

Valuuta: euro

Keeled: Kogu oluline teave on saadaval mitmes keeles

Riigi pindala: 316 km²

Rahvaarv: 518 536

Pealinn: Valletta

Kliima: Keskmine päevane temperatuur varieerub 15 °C-st jaanuaris kuni 32 °C-ni juulis.

TRANSPORT

⦁    Tallinja bussisüsteem

Hind: tavahind on 2 eurot 2-tunnise üksikpileti eest (ostetakse juhilt, tavaliselt tasutakse kaardiga või sularahas).
Päevapiletid või 12-reisi kaardid on saadaval lennujaamas (Agenda raamatupoes väljuvate lendude saalis või WHS Expressis saabuvate lendude saalis), enamikus raamatupoodides ja kauplustes. 

TÄHELEPANU: Bussid hilinevad väga sageli, ei ole sõiduplaanis ja Google Maps'i sõiduplaani ei saa tõesti usaldada. Bussid peatuvad bussipeatustes ainult siis, kui reisida soovija bussijuhile viipab või reisija bussis vajutab bussi sees STOP-nuppu.
Hea teada: soovitame alla laadida Tallinja Bussi mobiilirakenduse, et lihtsustada marsruudi leidmist ja täpsemaid sõiduplaane.

⦁    Autorent

Maltal on palju rendifirmasid ja ainuüksi lennujaamas võib leida palju erinevaid pakkumisi, kuid oluline on meeles pidada, et liiklus toimub vasakul pool teed ja maltalased sõidavad väga lõunamaise stiiliga - nad ei järgi alati reegleid ning tänavad on üsna kitsad ja ebamugavad. 

Hind: varieerub sõltuvalt hooajast, kuid ulatub tosinast kuni 40 euroni päevas. 

Hea teada: parkimine populaarsetes turismisihtkohtades nagu Valletta, Sliema või St. Valletta on keeruline süsteem ja enamik kohti on reserveeritud kohalikele, seega tasub eelnevalt kontrollida.

⦁    Taksoteenus (Bolt, Ecabs, Uber)

Malta taksosüsteem on tõesti hästi välja töötatud, rakenduse kaudu broneeritud auto saabub peaaegu kõikjale mõne minutiga.

Hind: hinnad on väga sarnased Eesti hindadega, võib-olla isegi veidi madalamad, sest rakenduste valik on suurem. Sõit lähedalasuvasse linna maksab paar eurot, samas kui sõit lennujaamast Sliema või St. Sliema või St. Juliani sõit maksab umbes kümmekond eurot. 

Hea teada: lennujaamas võib näha valgeid taksosid, mille juhid otsivad ise kliente. Need on tavaliselt kaks korda kallimad kui rakendustega tellitud taksod. 

HOIATUSED JA ETTEVAATUSABINÕUD

Kuigi Maltat peetakse turvaliseks riigiks, on mõned asjad, mida tuleb tähele panna.

⦁    Vargused - Malta ei ole tuntud kui taskuvaraste riik, kuid turismipiirkondades, klubides ja randades on hea mõte hoida oma asjadel silma peal, nagu kõikides riikides.

⦁    Kuumus - suvel on saarel tõenäoliselt suurimaks ohuks kuumus, mis võib ulatuda kuni 40 kraadini. Päikesekaitse on kohustuslik isegi madalhooajal.

⦁    Meduusid - kogu sooja hooaja jooksul (aprillist novembrini) võib rannikul, eriti metsikumatel randadel, leida meduuse suurel hulgal. Soovitatav on kaasa võtta allergiaravimeid ja enne reisi uurida, mida teha pärast meduusilt kõrvetada saamist.

⦁    Liiklus - kuna liiklus toimub vasakul pool on mõnikord raske liikuda mitte ainult autojuhtidel, vaid ka jalakäijatel. Ehkki Malta tänavad on kitsad ja suuremaid teid ei ole, sõidavad kohalikud sageli mõningaid reegleid järgimata, seega tasub olla ettevaatlik.

⦁    Muud looduslikud tingimused - saar on väga kivine. Alati tuleb meeles pidada, et tuleb olla ettevaatlik, mitte hüpata kaljudelt vette, valida pikemateks matkadeks sobivad jalanõud jne. Sama kivise aluspõhja tõttu ei ole Maltal mugavat drenaažisüsteemi, nii et isegi lühikese vihma korral võivad tänavad uputada ja tekkida liiklusummikud. Samuti on sagedad väikesed maavärinad - neid ei tasu karta, sest need ei põhjusta saarele märkimisväärset kahju. 

MIDA SA KINDLASTI NÄGEMA PEAD

TOP vaatamisväärused

 • Valetta

Malta pealinn, mis on UNESCO maailmapärandi nimistusse kantud, on kindlasti külastamist väärt. Kitsad tänavad ja värvilised lilledega kaunistatud aknaluugid meenutavad palju ajalugu, samas kui jalutuskäigud mööda Valletta merepromenaadi, kui päike loojub, lisavad romantikat.

 • Vabariigi tänav

Valletta peatänav mida kohapeal tuntakse Strada Reale nime all. Seal on suurem osa melust, kauplused ja restoranid ning kõik muu on kitsamatest tänavatest kergemini kättesaadav.

 • Ülemine ja alumine Barrakka aed

Suurejooneliste vaadetega aias võid endale lubada rahulikku pausi linna kiirest sebimisest. Valletta idaosas asuvad aiad panevad teid kindlasti peatuma ja panoraamvaate nautimiseks kaamera välja võtma.
Hea teada: pühapäeviti sulgevad paljud kohvikud ja kauplused Vallettas palju varem, nii et pärastlõunal on avatud ainult õhtused restoranid ja baarid.

 • Mdina

Malta ajalooline pealinn. Selle traditsiooniline arhitektuur ja hubased hoovid meenutavad keskaega, mis on ehk ka põhjus miks Mdina valiti kuulsa "Troonide mängu" filmimiseks. Lisaks romantilistele jalutuskäikudele on Mdinas palju looduslikke ja ajaloolisi muuseume.

Hea teada: Avamisajad varieeruvad, seega kontrollige eelnevalt. Piletite hinnad on vahemikus 2-10 eurot. Lastele, üliõpilastele ja pensionäridele on tavaliselt võimalik saada soodustusi.

 • Golden Bay 

See on üks populaarsemaid ja suurimaid randu, mis paikneb tohutute kaljude vahel. Lahtine liiv ja maalilised päikeseloojangud teevad sellest rannast nii turistide kui ka kohalike elanike lemmiku. Kui aga otsite midagi vaiksemat, kus on vähem puhkajaid, ei jää Għajn Tuffieħa ja Paradise'i rannad, mis asuvad vaid lühikese jalutuskäigu kaugusel Golden Bayst, oma ilu poolest kaugele maha.

 • Ta‘ghrat templid

Saare läänepoolses Mgarri külas asuv neoliitikumi aegne tempel on üks vanimaid säilinud religioosseid ehitisi maailmas. Kiviehitised pärinevad aastast 3600 eKr, mis on vanem kui isegi Egiptuse püramiidid.

Hea teada: avatud iga päev 9:00-17:00, välja arvatud teisipäeviti. Pileti hind 10 €, õpilastele, lastele ja pensionäridele soodustused.

 • Sliema ja Paceville (Saint Julian´s)

Neile, kes otsivad rohkem tegevust ja kohti mis on turistidele suunatud. Pacevilles on igal õhtul avatud suur valik restorane, baare ja ööklubisid. Maltal on iga nädalapäev peopäev ja kokteilide hinnad on tõesti sõbralikud, eriti Happy Hour'i ajal. Ja kui vaiksemad restoranid või suveniiripoed on rohkem sinu maitse, siis Sliema mereäärne promenaad on suurepärane valik, mis sobib ideaalselt peredele ja rahulikumateks õhtuteks.

Hea teada: nii Pacevilles kui ka Sliemas on väikesed, vähem hõivatud rannad (mitte tingimata liivarannad). Sliemas on kõige populaarsem rand viktoriaanlik Fond Ghadir oma väikeste kivibasseinidega - see on tõeliselt autentne ujumiskoht.

 • Marsachlokk

Kalurite linn Malta saare lõunaosas, mis on kuulus oma pühapäevase värske kala turu ja parimate mereannirestoranide poolest. Samuti tasub seda külastada, et näha värivilisi paate, mis on kujunenud Malta sümboliks. Vaid lühikese vahemaa kaugusel Marsachlokist asub ka suurejooneline looduskaitseala St. Peter's Pool.

 • Gozo ja Camino saared

Lisaks Malta peamisele ja suurimale saarele on riigil veel kaks saart, kuhu saab hõlpsasti praamiga sõita. 
Pisike Camino saar on kuulus oma puhtaima veega randade ja uimastavate loodusmaastike poolest. Populaarne "sinine laguun" on kindlasti oma nime vääriline, sest seal on tõenäoliselt Euroopa siniseim vesi. Ananassikokteilid ja päikese käes sädelev vesi loovad tõelise puhkuseatmosfääri.

Ja kui reisijate lemmikuks peetav Sinine laguun osutub liiga turistikaks, on vahetus läheduses ka teisi randu, kus on sama selge vesi ja kõrged kaljud, mis pakuvad privaatsust.

Gozo on palju suurem saar kui Camino, nii et lisaks looduseilule saate te ka Malta ühistransporti kasutades õppida tundma selle saare väikseid linnu. Kohalikud ütlevad, et nad tulevad Gozole lõõgastuma, sest seal on vähem müra ja rahvast. Saarel on veelgi rohkem liivarandu ja rohelisi alasid. Gozo pealinnas Victorias asub tohutu Gozo kindlus, kust avaneb suurepärane panoraamvaade.

Hea teada: parvlaev Gozole ja Caminole väljub iga päev Cirkewose parvlaevaterminalist ning mitu korda päevas väljub otseparvlaev Valletta - Gozo suunal. Sõiduplaan on leitav aadressil gozochannel.com.

Piletid Gozole maksavad 4 eurot (kaasa arvatud edasi-tagasi

Piletid Caminole maksavad 13 eurot (kaasa arvatud edasi-tagasi)

Vallettast ja Sliemast väljuvad ka mitmesugused eralaevad ja kruiisid, kuid nende hinnad on tavaliselt kõrgemad. 

TOIDUKULTUUR

Maltal on palju restorane ja kohvikuid kus pakutakse naaberriigist Sitsiiliast inspireeritud itaaliapäraseid roogasid. Kindlasti tasub aga proovida ka traditsioonilisemat kohalikku kööki.

TOP 5 traditsioonilise köögi restoranid

 1. Nenu artisan bakery, Valetta
 2. Gululu, St. Julians
 3. Diar il Bniet, Dingli
 4. Ta‘ Marija, Mosta
 5. Cafe Jubilee, Valetta, Victoria (Gozo)

Kindlasti tuleb proovida järgmisi toite: Stuffat tal-Fenek, traditsiooniline küülikuhautis; Pastizzi, ricotta või hernestega täidetud lehttainas, mida müüakse tänavatoiduna peaaegu igal tänaval; Imqarett, malta magus saiake mis on täidetud datlitega.
Hind: portsjonite hinnad varieeruvad suuresti sõltuvalt restoranist ja naabruskonnast kus see asub. Keskmiselt maksab lõuna- või õhtusöök Maltal lihtsas restoranis 10-20 eurot inimese kohta ja kallimates restoranides rohkem. Tass cappuccinot maksab 1,5-4 eurot.

Mida osta kaasa suveniiriks?

 • Malta veini
 • Kaktusemoosi
 • Nougatit
 • Puhutud Mdina klaasi
 • Keraamikat

TOP 5 kõige instagrammitavamat kohta

 1. Blue lagoon/Crystal lagoon (Camino saarel)
 2. Blue Grotto koobas. Lisaks sellele, et seal saab teha ilusaid pilte, on seal ka lõbus teha paadisõitu (pilet 8 eurot).
 3. Popeye‘s village. 1980. aasta legendaarse filmi "Popeye" staarid. Seda ei ole mitte ainult lõbus koos lastega külastada (pilet 13 eurot), vaid ka pargist saab vaadata koopasse, kus lõbusad fotod ei maksa midagi!
 4. Mdina tänavad. Värvilised uksed ja kõikjal õitsevad lilled on üks Malta lemmikfotomotiive.
 5. St. Peter‘i bassein. Looduslik bassein, mis näeb igal fotol suurepärane välja.

Kas oled huvitatud reisimisest Maltale? Vali kõige kuumemate pakkumiste seast: